איתור כספים

נותנים לכם, לא תקחו? משרד האוצר השיק מנוע איתור כספים המאפשר לכם לאתר כספים ששכחתם מקיומם – אז למה לא לקחת אותם? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת כדי לאתר (ולקבל) את מה ששייך לכם;

לפני שמתחילים בתהליך איתור כספים

חשוב שתדעו ותכירו כמה דברים חשובים. הדבר הראשון, הוא שיש שתי דרכים בלבד לאתר כספים על שמכם; הר הכסף של משרד האוצר, ואיתור מקצועי (נרחיב על שתיהן מיד). והדבר השני, הוא שיש לא מעט נוכלים אשר מנצלים את האפשרות למצוא כספים אבודים של אנשים אחרים כדי לגבות תשלום במרמה.

כל איתור כספים שתחליטו לעשות, חשוב שיעשה על-ידי גוף מפוקח ובעל רישיון. זכרו – לא כל "חברה" שיוצרת אתכם קשר רשאית לבקש ולעשות שימוש במידע האישי שלכם. ובטח שלא לגבות אחוזים ממצאי האיתור. בדקו היטב עם איזו חברה בחרתם להתקשר לטובת האיתור.

איזה כספים אפשר לאתר?

יש שני סוגים של כספים שתוכלו למצוא באמצעות החיפוש;

איתור כספים שנשכחו בחשבונות בנק

בבנקים הפזורים ברחבי ישראל, יש יותר מ 500,000 חשבונות בנק "רדומים" בהם מעל 6 מיליארד ש"ח (לפי ההודעה לציבור של בנק ישראל מחודש ספטמבר 2019). 

לבנקים עצמם, מדובר במצב נוח מאוד בו הם יכולים להשתמש בכספים הללו לטובתם האישית, אך אין סיבה אמיתית שמצב זה צריך להמשיך. הכסף הזה שייך לציבור, לכם לקרובים שלכם מדרגה ראשונה שלצערנו הלכו לעולמם.

ביצוע איתור כספים חינם יאפשר לכם לדעת האם חלק מששת המיליארדים האלו שייכים לכם או למשפחה שלכם.

איתור קרנות השתלמות וקופות גמל

בצד השני של המשוואה, ישנן גם קרנות השתלמות וקופות גמל שיכול מאוד להיות שהשארתם מאחור או אפילו לא ידעתם על קיומם.

מספיק שבעבר הרחוק עבדתם לתקופה קצרה אצל מעסיק שהפריש לכם כספים שלא ידעתם עליהם או שאפילו החברה האחרונה שבה התחלתם לעבוד פספסה איזו קרן אחת שאיחדה עבורכם את החסכונות הפנסיונים – יש לכם כסף שאתם לא מודעים לו.

איתור כספים

איך אפשר לאתר כספים?

כפי שכבר הזכרנו לעיל, יש שתי דרכים לעשות זאת;

איתור כספים חינם באמצעות הר הכסף

הר הכסף הוא מנוע איתור חינמי של משרד האוצר המאפשר בצע חיפוש כל כספים (חשבון בנק, קרן השתלמות וקופת גמל) על-ידי הקשת מספר תעודת זהות ופרטים מזהים נוספים – תאריך הנפקת ת"ז ושתי שאלות זיהוי.

ה "בעיות" בחיפוש באמצעותו הן קלות אך משמעותיות;

בעיה 1 – מוצאים את שם הגוף שבו נמצא הכסף, אבל לא על כמה כסף מדובר. לכן, נניח ששכחתם שיש לכם חשבון בנק שבו יתרה נמוכה של שקלים בודדים – המערכת תזהה שיש לכם חשבון בנק לא פעיל אבל תצטרכו לעבור "מסכת עינויים" עד שתגיעו לבנק ותבינו על איזה סכום מדובר.

בעיה 2 – לא יודעים כמה ומה לעשות עם כסף שנמצא בהשתלמות ובגמל. לכן, אחרי שאיתרתם שם כספים, תגיע ההתלבטות האם לנסות למשוך אותם או שמא כדאי לצרף אותם לכספים קיימים בקרנות וקופות פעילות – התלבטות שרק גורם מוסמך ומקצועי יכול לעזור בה.

איתור כספים לפי תעודת זהות באתר הממשלתי אכן תעניק לכם תמונה ראשונית, אך לא תמונה מלאה ומספקת. לעומת זאת, בדיקה מקצועית תספק תמונה מלאה (ובחינם).

בדיקה מקצועית

ממש כמו שגורמים מקצועיים תפסו מקום נכבד בתהליך שהתחילו להציע בדיקת ביטוחים חינם באמצעות אתר הר הביטוח הממשלתי, כך גם איתור כספים הפך לנחלתם של גופים בעלי רישיון.

הרעיון הוא פשוט, גוף מקצועי מוכן לבצע איתור כספים ללא עלות מכיוון שהוא יודע שבתום התהליך הוא יוכל לחסוך לכם לא מעט כסף ולהוות עמוד תווך בכל מה שקשור לתכנון פרישה והחסכונות הפנסיונים שלכם.

בתום הבדיקה, תקבלו דוח מפורט ובו נמצאים כל הכספים שבבעלותכם ומיועדים לשמש אתכם לפרישה בטוחה. ובין היתר, גם הכספים ששכחתם מהם.

בנוסף לדוח, תקבלו המלצות מפורטות מה כדאי לכם לעשות עם הכסף כדי למקסם את התשואות, להוזיל את עלויות דמי הניהול והמלצות מיסוי שיבהירו לכם אילו כספים ניתן למשוך ועל איזו משיכה תצטרכו לשלם למדינה מס לא מבוטל.

כדי לבצע איתור כספים מהיר וללא עלות כלל – צרו אתנו קשר.

אילוסטרציה של דוח כספים

למה חשוב לאתר כספים?

כי אין סיבה אמיתית לא לעשות את זה. כל כסף, בין אם הוא שייך לכם באופן ישיר ובין אם הוא שייך לקרוב משפחה שנפטר – צריך להיות בחזקתכם ולא בחזקת בנקים וחברות ביטוח.

הסכומים שהצטברו בחשבונות בנק רדומים, בקרנות ובקופות הלא פעילות הם חסרי תקדים ויכול מאוד להיות שלכל אחד ואחת מכם יש כספים ששייכים לו אך לא ידעתם על קיומם.

איתור כספים בחברות ביטוח

חברות הביטוח הן אלו אשר מחזיקות בקרנות השתלמות וקופות גמל. ובדר"כ, אם אין בעיה מיוחדת (ויש) בדיקה קצרה צריכה לגלות לכם באיזו חברה יש לכם קרן ו/או קופה. 

הבעיה המיוחדת היא שחברות הביטוח מעדיפות לשמור את המידע לעצמן ולא להעביר אותו למנוע איתור הכספים של משרד האוצר מהסיבה הפשוטה – הם לא רוצים שגופים (כמונו) יעזרו לכם לאתר את הכספים, יזהו שדמי הניהול גבוהים במיוחד וימליצו להעביר את החסכונות לחברה אחרת. לכם זה ככל הנראה נח, לחברות הביטוח לא.

בחודשים האחרונים התגלה כי חלק מחברות הביטוח מחתימות במודע לקוחות על סעיף שהמאשר להן לא להעביר את המידע למאגרי הנתונים של משרד האוצר. לכן, אם חתמתם בעבר על סעיף כזה (ויש אפשרות שעשיתם את זה מבלי לדעת) – בדיקה רגילה בהר הכסף לא תספיק. ורק בדיקה מקצועית שבה שולחים בקשות קבלת מידע לקבל חסרות הביטוח תעשה את העבודה.

אם אתם רוצים עוד פרטים ולדעת איך בודקים אם יש כסף בקופות גמל, קרנות השתלמות או חשבונות בנק רדומים – נשמח לעמוד לשירותכם.

 


התכנים באתר מבוססים על מידע שנאסף על ידי צוות האתר ונועדו לשמש ככלי עזר להחלטה בלבד. "בטוח, ככה עושים ביטוח" אינה סוכנות ביטוח, יועץ פנסיוני או יועץ השקעות והאמור אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.