הר הביטוח

הר הביטוח – הדרך הנכונה לבדוק את הביטוחים שלכם

אולי זה בגלל החיוב החודשי הגבוה ואולי זה בגלל דאגה לעתיד שלכם ושל המשפחה שלכם, אם אתם קוראים את זה סימן שמעניין אתכם לדעת איזה ביטוחים יש לכם ואם יש אפשרות שאתם משלמים ללא סיבה על כפל ביטוחים. חשוב מאוד, ויש דרך פשוטה מאוד לעשות את זה – הר הביטוח .

הר הביטוח הוא מנוע חיפוש של ביטוחים שהושק ע"י משרד האוצר במטרה לסייע לציבור מדינת ישראל להתמודד מול חברות הביטוח המפלצתיות.

הצורך להשקה של הכלי הזה, נבע מסיבה פשוטה. כאזרחים פשוטים מן המניין לא הייתה לנו דרך לדעת מה באמת נציגי חברות הביטוח והסוכנויות מוכרים לנו. אף אחד לא באמת זוכר את שיחת הטלפון עם אותו נציג, אם ואילו כיסויים פוליסת הביטוח מקנה לו וכמה הוא עתיד לשלם על אותו ביטוח בעוד כמה שנים.

בנוסף, הרבה מאיתנו משלמים על אותו כיסוי ביטוחי פעמיים. למשל, ביטוח משלים בקופת החולים וביטוח בריאות פרטי לרוב מקנים את אותם כיסויים ועדיין ליותר מ 41% מהאנשים (לפי הנתונים של משרד האוצר)  יש גם את הראשון, וגם את השני.

מנוע החיפוש הזה עושה לזה סוף, ונותן לכם גם את האפשרות להתמקח עם חברות הביטוח ולהוזיל את התשלום החודשי שלכם (עוד על כך בהמשך).

הר הביטוח

הר הביטוח

הר הביטוח – בדיקה מהירה ופשוטה

הבדיקה בהר הביטוח של מדינת ישראל היא תהליך פשוט (ממש תכף תראו בדיוק איך לעשות אותו). הבעיה היא לא בביצוע הבדיקה, אלא בקריאה של הנתונים והבנה בטיב פוליסות הביטוח שלכם. בגלל זה נוסדו לא מעט גופים מקצועיים שעוזרים בבדיקה של הביטוחים ובהתנהלות מול חברות הביטוח לשיפור התנאים (כן כן, גם אנחנו).

איך עושים זאת?

אז בעצם עומדות לפניכם שתי אפשרויות. הדרך הקלסית היא לבחור בחברה שתעשה עבורכם את הבדיקה, תבדוק אם ואילו מוצרי ביטוח יש ברשותכם ותנסה לעזור לכם להבין באילו ביטוחים תוכלו לחסוך ובאילו לא. השירות ניתן בחינם (התשלום מגיע מחברות הביטוח) כך שאין סיבה אמתית לא לבחור בו.

האפשרות השנייה היא לעשות בדיקה עצמאית של התיק הביטוחי שלכם ואם בכך חפצה נפשכם, ככה תעשו אותה כמו שצריך:

שלב א'

בראש ובראשונה יש להיכנס לאתר של הר הביטוח ולבחור באפשרות "חיפוש ביטוחים על שמי".

לאחר הלחיצה יופיע לכם המסך הבא:

הר הביטוח הממשלתי – מסך כניסה

בהתחלה תצטרכו להזין את מספר תעודת הזהות שלכם ותאריך ההנפקה שלה (מופיע על גבי התעודה עצמה). לאחר מכן תצטרכו לענות על שתי שאלות מזהות: "האם הונפק לך דרכון בשלוש השנים האחרונות" ו"האם יצאת מהארץ בשלוש השנים האחרונות".

מהניסיון הרב שלנו בבדיקות ביטוחים באתר הממשלתי קיימת אפשרות שתטעו בשאלות האלו (גם אם לא באמת טעיתם) מכיוון שהמידע שיש למשרד האוצר בנוגע לחופשות אליהן טסתם לא כ"כ מעודכן. במידה ואתם לא מצליחים לצפות בתיק הביטוחי, נסו לסמן אפשרויות אחרות בשאלות הנ"ל.

שלב ב'

במידה והצלחתם להיכנס תעברו למסך הראשי:

הר הביטוח של מדינת ישראל – מסך ראשי

במסך הראשי תוכלי לבחור איזה סוג ביטוחים שלכם תרצו לבדוק. האפשרות "כללי" מציינת את הקטגוריה של ביטוח אלמנטרי (רכב, דירה וכו'). בנוסף תוכלו לבדוק את כל מוצרי ביטוח בריאות או ביטוח חיים שרכשתם.

בתמונה למעלה ניתן לראות שלנבדק הספציפי הזה אין מוצרי ביטוח בקטגוריות "כללי ו"חיים" אך יש לו 7 (!) מוצרי ביטוח שונים, וסביר להניח שיש פה מקרה קלאסי של כפל ביטוחים, אותו ניתן לפתור בקלות ולחסוך משמעותית בתשלום החודשי.

שלב ג'

בחירה באחת מהאפשרויות תוביל אותכם למסך עם כל הנתונים על הביטוחים שלכם. במקרה שלנו, בחרנו כמובן באפשרות "בריאות":

הר הביטוח בדיקה

הר הביטוח בדיקה

המסך הזה הוא המסך לו חיכיתם, ויש לבדוק את כל הנתונים בו ברצינות.

במסך התיק הביטוחי תוכלו לצפות בכל המידע על הפוליסות שבבעלותכם – איזה סוג ביטוח, תקופת הביטוח, גובה הפרמיה (התשלום החודשי), מספר הפוליסה והחברה המבטחת.

במסך של הנבדק ניתן לראות בבירור שהוא משלם על אותו הביטוח פעמיים – גם בקטגוריית ההשתלות, גם בקטגוריית הניתוחים וגם בקטגוריית התרופות. המחירים של הפוליסות הכפולות כמעט זהים אך איך יודעים איזו מפוליסות הביטוח טובה יותר וכדאי להשאיר אותה? מהם הכיסויים של אחת? מהי התפתחות הפרמיה של כל אחת מהפוליסות? (התפתחות פרמיה = עליה במחיר הביטוח עם השנים). לכן חשוב מאוד לבדוק את הפוליסות ולהתייעץ עם גוף מקצועי לפני שאתם מקבלים החלטה לכאן או לכאן.

שימו לב להערה שקפצה לנו בבדיקה:

הערת כפל ביטוחים אתר הר הביטוח

הערת כפל ביטוחים אתר הר הביטוח

בשורה התחתונה, כפל ביטוחים הוא מיותר משתי סיבות. הסיבה הראשונה היא שהתשלום על הפוליסה השנייה הוא מיותר לגמרי והסיבה השנייה היא שגם במידה וקורה משהו (חס וחלילה) ניתן להשתמש רק בביטוח אחד ולא ניתן לקבל החזר כספי!

במידה וביצעתם את הבדיקה ולא קפצה לכם הערת ביטוחים כפולים ואינכם רואים כפילויות כלשהן, חשוב לבדוק בכל זאת את הכיסויים ואת המחיר של הביטוח שלכם. סביר להניח שניתן לשפר את שניהם.

לפרטים נוספים אחד מהנציגים שלנו ישמח לתת לכם שירות.

מלאו פרטים והתחילו לחסוך בתשלום לביטוח שלכם כבר מהיום!

אגב, במקרה הנ"ל חסכנו למבוטח תשלום של כ 12,761 ש"ח בעשר השנים הקרובות.


הר הביטוח הרשאה

ברגע שהחלטתם לתת לגוף מקצועי לבדוק את הביטוחים שלכם, תצטרכו להעניק לו הרשאה לבדוק את הביטוחים שלכם עבורכם. חלק מהגופים מבקשים חתימה על נספח (נספח ה הר הביטוח) וחלק מסתפקים באישור טלפוני.

נכון לכתיבת שורות אלו, מבחינה חוקית אין מניעה לקבל מהנבדק אישור טלפוני כך שאם אינכם רוצים לטרטר את עצמכם עם מדפסות, פקסים ואימיילים – אתם לא חייבים.

נספח ה הר הביטוח

נספח ה הר הביטוח הוא חלק מחוזר כללי שהונפק על ידי רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון של מדינת ישראל ובו קיימות כל התנאים, ההוראות וההגבלות החלים על חברות וסוכנויות ביטוח לפני ביצוע עסקה עם מבוטח פוטנציאלי.

חתימה על נספח ה הר הביטוח בעצם מקנה את האישור (הרשאה) לחברה / אדם לבדוק את הביטוחים שלנו באמצעות הר הביטוח. בנוסף לנספח זה בחוזר קיימים נספחים שימושיים נוספים עבורנו. לדוגמה, ייפוי כח לקבלת מידע מחברות וסוכנויות ביטוח ונספח לביטול פוליסות ביטוח.

לנוחיותכם, הנה קישור לחוזר המלא של חוק הפיקוח על הביטוח ובו גם נספח ה הר הביטוח (עמ' 12).

הר הביטוח איתור

תפקידו של הר הביטוח לאתר עבורכם בקלות ובמהירות את הביטוחים הקיימים שלכם. עקבו אחרי ההוראות בראש העמוד או צפו בסרטון הזה ביוטיוב של משרד האוצר לקבלת הסבר מפורט עוד יותר.

שימו לב שלעתים עשויים להיות מוצגים פה נתונים שגויים כמו פוליסות שלא בתוקף או פוליסות שבוטלו מכיוון שהנתונים מתעדכנים אחת לתקופה.

במידה ואתם מתקשים או לא רוצים לבצע את הבדיקה בכוחות עצמכם – נשמח לסייע בתהליך. צרו איתנו קשר בטל' 03-5124000 או מלאו פרטים בחלק העליון של האתר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.

הר הביטוח הממשלתי

האתר "המקורי" לבדיקת ביטוח הוא הר הביטוח הממשלתי של משרד האוצר. בגלל שיש לא מעט כסף בשוק הביטוח, יש לא מעט אתרים מתחזים שמציגים את עצמם כאתר הר הביטוח הממשלתי כדי להשיג פרטי זהות אישיים ולמכור אותם לכל סוכן או סוכנות ביטוח המרבה במחיר.

אם החלטתם להעזר בגורם מקצועי לעשות את הבדיקה, וודאו שאתם מתייעצים עם גוף מפוקח או אדם בעל רישיון, שאכן בודק את הביטוחים שלכם בהר הביטוח הממשלתי ושולח לכם את הדוח (ניתן לזהות בקלות שזהו דוח שהונפק ע"י הר הביטוח האמיתי).

זוהי כתובת אתר האינטרנט של הר הביטוח: www.harb.cma.gov.il

הר הביטוח טלפון

לצערנו, עדיין לא הוקם מוקד של משרד האוצר לבדיקות הביטוחים והבדיקה נעשית באופן עצמאי ואינטרנטי בלבד.

קיימים לא מעט חברות וסוכנויות ביטוח שמפרסמות את מספר הטלפון שלהן ומתחזות להיות אותו מוקד בדיקת ביטוחים, כפי שפורסם בכתבה הזו ב ynet. אין לאתר הר הביטוח טלפון, היזהרו ממסירת מידע לגופים אנונימיים וכמו בסעיף הקודם, וודאו שאתם מתקשרים עם גוף בעל רישיון לצורך בדיקת הביטוחים שלכם.

הר הביטוח 2

הר הביטוח 2 ידוע בכינוי הר הכסף או הר הפנסיה. מטרתו של מנוע החיפוש השני שהונפק על ידי משרד האוצר הוא לעזור לכם לאתר את כל החסכונות הפנסיונים שלכם; קרנות פנסיה, קרנות השתלמות וקופות גמל וכו' וגם לאתר "כספים אבודים" שאינכם יודעים או זוכרים שברשותכם אשר שוכבים באיזה חשבון בנק רדום או בחברות הביטוח וההשקעות השונות.

גם בבדיקה בהר הביטוח 2 / הר הכסף יש לבדוק כי אתם אכן עושים זאת דרך האתר הממשלתי ומומלץ להיעזר בגוף מקצועי לפני קבלת החלטה על העברת הכספים מחברה אחת לאחרת.

כספי חיסכון לטווח ארוך מצטברים לסכומים נכבדים ויש לייחס חשיבות רבה לטיפול בהם. שינוי לטובה של 0.25% בדמי הניהול בקרן הפנסיה שלכם עשוי לחסוך לכם אלפי שקלים שישמשו אתכם בגיל פרישה.

סיכום דבר

* הר הביטוח של מדינת ישראל הוא כלי חיוני שעשוי לחסוך לכם עשרות עד מאות שקלים בכל חודש ויכול גם לסייע בשיפור פוליסות הביטוח הקיימות שלכם.

* הבדיקה באתר הר הביטוח הממשלתי היא פשוטה אך לדעתנו קריאת הנתונים, הבנת הכיסויים ומידע מועט על האלטרנטיבות הקיימות מקשה על הבודק לקבל החלטה נבונה על הרכב התיק הביטוחי שלו. לכן חשוב להתייעץ או להיעזר בגורם מקצועי לבדיקת הביטוחים.

* הבדיקה היא חינמית, ובמידה וגורם כלשהו מבקש מכם כסף עבור אותה בדיקה, אל תשתפו פעולה.

* יש להיזהר ממתחזים שמבקשים את הפרטיים האישיים שלכם כגון תעודת זהות מטרת בדיקת הביטוחים ובמידה וכן החלטתם להיעזר בגוף מקצועי יש לוודא שהוא גוף מפוקח בעל רישיון שפועל בהתאם לכללים וההנחיות של רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון של משרד האוצר.  

נשמח לעמוד לשירותכם ולערוך לכם בדיקה מקיפה ומפורטת. בתום הבדיקה תוכלו לדעת בדיוק איזה ביטוחים יש לכם, האם אתם משלמים לשווא על אותו הביטוח פעמיים ולחסוך בתשלום החודשי שלכם.

 


התכנים באתר מבוססים על מידע שנאסף על ידי צוות האתר ונועדו לשמש ככלי עזר להחלטה בלבד. "בטוח, ככה עושים ביטוח" אינה סוכנות ביטוח, יועץ פנסיוני או יועץ השקעות והאמור אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.