כספים אבודים

540 אלף חשבונות בנק אבודים, בהם מסתתרים קרוב ל 6.8 מיליארד שקלים השייכים לציבור הישראלי ולקרובים שלהם שהלכו לעולמם. רשות שוק ההון והפיקוח על הבנקים עושים ככל שביכולתם למגר את התופעה ששמה כספים אבודים – האם גם לכם מסתתר כסף ששכחתם ממנו? 

יש אפשרות לבצע איתור כספים אבודים חינם

רשות שוק ההון הביטוח והחיסכון של משרד האוצר השיקה את מנוע חיפוש הכספים הר הכסף דרכו ניתן לבצע איתור כספים אבודים לפי תעודת זהות ועוד כמה פרטים אישיים (תאריך הנפקת תעודת הזהות ושתי שאלות זיהוי נוספות).

אחרי שתזינו את הפרטים האישיים שלכם, במידה ואין תקלות בלתי צפויות במערכת, תוכלו לראות אם ואיפה יש לכם חשבונות בנק אבודים ו/או קרנות השתלמות וקופות גמל ללא פעילות. ה"בעיה" באיתור כספים דרך הר הכסף, היא שהנתונים המופיעים בתוצאות החיפוש חלקיים (לא תוכלו לראות את הסכום בחשבון למשל) ותצטרכו לפנות ישירות לגוף שבו הוא מתנהל כדי לקבל פרטים נוספים.

אחרי שתקבלו את כל הפרטים אודות הכספים שהצלחתם לאתר, תצטרכו לנהל את הביורוקרטיה הקשורה למשיכת הכספים מהחשבון או העברת הכספים הללו לחשבונות פעילים אחרים.

איתור כספים אבודים חינם בהחלט נותן את כל האינפורמציה הראשונית שאתם צריכים. אבל, היא לא תמיד מספיקה וחשוב לשקול לערב גורם מקצועי בטיפול בכספי החסכונות שלכם והתנהלות מול הגורמים הדרושים. ואלו הסיבות;

כספים אבודים

חשבונות בנק זה משהו אחד, איתור קרנות השתלמות וקופות גמל זה משהו אחר

אם הצלחתם לאתר כספים שיושבים בחשבון בנק, האפשרות שלכם היא למשוך את הכסף או להעביר אותו לחשבון בנק פעיל אחר וזהו. לעומת זאת, אחרי שמתבצע איתור קרנות השתלמות וקופות גמל עומדות לפניכם יותר אפשרויות ומכשולים בדרך.

לאחר איתור קרנות השתלמות וקופות גמל עומדות בפניכם שתי אפשרויות – הראשונה היא לנסות למשוך את הכספים. והשנייה, היא לנסות להעביר את הכספים לבית השקעות אחר בו מנוהלים החסכונות שלכם או לנתב אותם למסלול השקעה אחר. אבל זה לא כל-כך פשוט כמו שזה נשמע. 

האפשרות הראשונה, תלויה כמובן בוותק של קרנות השתלמות וקופות הגמל. משיכה לפני המועד המאושר לפי חוק חייבת במס (ברוב המקרים). האפשרות השנייה, תלויה גם היא במספר קריטריונים שיש לקחת בחשבון; האם הקרן / קופה נזילה או לא, האם התנאים בחיסכון הם טובים או לא (דמי ניהול ותשואות) ועוד (הטבות או פטורים ממס במשיכה מאוחרת וכו').

לכן, לפני שמבצעים משיכה או העברת כספים מומלץ להתייעץ עם גורם מקצועי בעל רישיון לייעוץ פנסיוני כדי לבחון את כל האלטרנטיבות אשר עומדות לרשותכם.

צרו אתנו קשר על מנת לבצע איתור כספים אבודים מקצועי (ללא עלות) לפי תעודת זהות.

איתור כספים אבודים מקצועי משלב בתוכו בדיקה מקיפה ביותר

מלבד איתור כספים אבודים לפי תעודת זהות באמצעות הר הכסף, בדיקה מקצועית תכלול בתוכה (אם תרצו) בדיקת ביטוחים קיימים על שמכם דרך הר הביטוח של משרד האוצר ובדיקה כללית ומקיפה של כספי החסכונות שלכם שבסופה תהיה לכם תשובה מפורטת לשאלה השכיחה ביותר – "כמה כסף נצבר לי".

בדיקה משולשת כזו, תכסה ותדאג לכם בכל מה שקשור לתיק הביטוח והחסכונות הפנסיונים שלכם. ומלבד איתור כספים אבודים והעברתם למקום מבטחים – תוכלו לוודא שאין לכם כפל ביטוח, לשדרג ולהוזיל פוליסות ביטוח קיימות וגם לחסוך בדמי הניהול בחסכונות לטווח בינוני-ארוך שלכם; קרן פנסיה, קופת גמל וגם בקרן השתלמות.

חיסכון בזמן יקר

כבר הבנתם שבדיקה שתעשו באופן עצמאי תאלץ אתכם להתעסק הרבה בביורוקרטיה. אם תחליטו לפנות לגורם מקצועי, מלבד להסכמתכם שהנ"ל יבצע את האיתור עבורכם – לא תצטרכו לעשות דבר. 

בתום הבדיקה, תקבלו דוח מסודר עם כל המידע הנחוץ לכם; האם יש לכם כסף מתחבא בחשבונות אבודים, כמה כסף נצבר לכם עד כה ואיזה ביטוחים יש לכם בחברות הביטוח השונות. בנוסף לכל אלו, תקבלו המלצות מקצועיות ואפשרויות לחיסכון מקסימלי. 

אחרי שההחלטות התקבלו על ידכם, לא משנה אילו, הטיפול בהן יעשה על ידי אותו גורם מקצועי. כך שלכם לא נותר לעשות דבר.

אילוסטרציה של רשימת המלצות

חשוב לעשות איתור כספים אבודים כל כמה שנים

לעולם לא ניתן לדעת איזו חשבונות נשכחו או אם, חלילה, קרובים שלכם השאירו לאחר שהלכו לעולמם. הבנקים ובתי ההשקעות שמחים להמשיך לגבות עמלות ודמי ניהול מחשבונות שאין בהם פעילות (רווח נקי ללא שירות כלל) אבל אין סיבה אמיתית שהכספים האלו ישארו אצלם ולא יהיו בידיים שלהם הם שייכים.

בנוסף, מסיבות טכניות, ומכיוון שקיים גידול בסכום הכסף "הרדום" שנמצא בבנקים בכל שנה (ראו כתבה של גלובס) לפעמים קיימים פערים בין המידע האמיתי לבין זה אשר מופיע במאגר של משרד האוצר. כתוצאה מכך, יכולים להתפספס חשבונות עם כספים ששייכים לכם בבדיקה אחת ופתאום לצוץ בבדיקה הבאה.

ההמלצה היא לעשות בדיקה בכל חמש שנים עבורכם ואחרי שקרוב משפחה מדרגה ראשונה נפטר.

אנחנו כאן לשירותכם לכל שאלה נוספת,
בטוח, ככה עושים ביטוח.

 


התכנים באתר מבוססים על מידע שנאסף על ידי צוות האתר ונועדו לשמש ככלי עזר להחלטה בלבד. "בטוח, ככה עושים ביטוח" אינה סוכנות ביטוח, יועץ פנסיוני או יועץ השקעות והאמור אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.